آموزش راه اندازی آکواریوم آب شیرین

آموزش راه اندازی آکواریوم آب شیرین

آموزش راه اندازی آکواریوم آب شیرین

آموزش راه اندازی آکواریوم آب شیرین

آموزش راه اندازی آکواریوم آب شیرین
آموزش راه اندازی آکواریوم آب شیرین

آموزش راه اندازی آکواریوم آب شیرین: یک مخزن ماهی انتخاب کنید. کمی پیش‌اندیشی می‌تواند در حفظ سلامت ماهی و نگهداری از آکواریوم سرگرم‌کننده باشد.
کمی تحقیق کنید که چه نوع ماهی می خواهید، (در ادامه این مقاله با جزئیات بیشتر توضیح داده شده است) و سپس مخزنی را انتخاب کنید که آنها را در خود جای دهد.
مخزنی که انتخاب می‌کنید باید به اندازه‌ای بزرگ باشد که آب کافی برای نوع و تعداد ماهی‌هایی که قصد دارید داشته باشد را در خود جای دهد. ماهی های مختلف به فضای متفاوتی نیاز دارند و مقادیر متفاوتی زباله تولید می کنند.
به طور کلی، هر چه ماهی بزرگتر باشد، ضایعات بیشتری تولید می کند و به آب بیشتری نیاز دارد. به خاطر داشته باشید که گیاهان زنده و سایر تزئینات نیز فضا را اشغال می کنند.
ماشین‌حساب‌های مختلفی وجود دارد که به شما کمک می‌کند بر اساس اندازه مخزن، سازگاری و نیازها تصمیم بگیرید که چه ماهی‌هایی برای نگهداری ایمن هستند.
قانون یک اینچ به ازای هر گالن که ممکن است شنیده باشید، یک قانون سرانگشتی است که نسبت به مخازن کوچکتر یا بزرگتر مقیاس بسیار ضعیفی دارد. شما هرگز دو ماهی پنج اینچی را در یک آکواریوم 10 گالن (37.9 لیتری) نگه ندارید!
یک مخزن 55 گالن (208.2 لیتری) اندازه استانداردی است که به شما امکان می دهد انواع ماهی داشته باشید. به عنوان یک مبتدی، احتمالاً هنوز نمی خواهید بزرگتر از این پیش بروید.
همچنین می توانید با یک مخزن 20 یا 25 گالن (75.7 یا 94.6 لیتری) برای یک مخزن اولیه استفاده کنید و فقط چند ماهی مقاوم (مالی، گوپی، پلاتی، تترا، کت فیش و بدون سیچلاید) نگه دارید تا ببینید آیا این ماهی را دوست دارید یا خیر. توصیه نمی شود که با چیزی کمتر از 10 گالن (37.9 لیتر) شروع کنید – به این معنی که آکواریوم “رومیزی” یا نگهدارنده های کوچک و منفرد Betta وجود ندارد. همانطور که وسوسه انگیز است، در واقع حفظ کیفیت آب خوب در یک مخزن کوچک دشوارتر است.

مشاهده آکواریوم ها

یک پایه آکواریوم بگیرید

آموزش راه اندازی آکواریوم آب شیرین-2
آموزش راه اندازی آکواریوم آب شیرین

آکواریوم هایی که 20 گالن (75.7 لیتر) یا بیشتر را در خود جای می دهند، بدون توجه به هر چیزی به پایه نیاز دارند. تنها استثنا این است که آنها روی یک پیشخوان سنگین و خوب لنگر انداخته باشند. یکی را بخرید که برای ابعاد و شکل مخزن شما طراحی شده باشد. وزن یک مخزن ماهی پر را دست کم نگیرید! مطمئن شوید که پایه یا برای اندازه مخزن شما درجه بندی شده است یا اینکه سفارشی ساخته شده است تا بسیار محکم باشد. برای یکپارچگی مخزن بسیار مهم است که به اندازه کافی محکم باشد تا بتواند وزن مخزن را نگه دارد. علاوه بر این، بیرون آمدن لبه مخزن از کناره ایمن نیست.
مبلمانی مانند کمد، میز تلویزیون، میزهای انتهایی/بوفه یا میزهای چوبی شلخته به اندازه کافی محکم نیستند.
به دنبال کیت های کامل تانک در آن فروشگاه های بزرگ حیوانات خانگی باشید.
اگر یک آکواریوم آب شیرین کامل را خریداری نمی کنید، مطمئن شوید که تجهیزاتی که انتخاب می کنید برای اندازه مخزن شما رتبه بندی شده است.

مشاهده آکواریوم همراه با پایه

تصمیم بگیرید که آکواریوم را کجا قرار دهید و بایستید.

انتخاب نقطه مناسب برای سلامت ماهی شما مهم است. می‌خواهید آن را در مکانی قرار دهید که دما کاملاً ثابت بماند و میزان نور زیاد نباشد. حداقل 5 اینچ (12.7 سانتی متر) بین دیوار و آکواریوم بگذارید تا فضایی برای فیلتر باز شود. برخی از مواردی که باید هنگام انتخاب مکان برای مخزن خود در نظر داشته باشید:
نور زیاد خورشید باعث رشد بیش از حد جلبک ها و کابوس نگهداری می شود.
دیوار داخلی، به دور از نور روشن، بهترین است.
سعی کنید از قرار دادن مخزن زیر دریچه دوری کنید – گرد و غبار بیرون می زند و به داخل مخزن ماهی می ریزد. همچنین حفظ دمای ثابت آب سخت تر خواهد بود، چیزی که برای همه ماهی ها مهم است اما برای برخی حیاتی است.
همچنین مهم است که توانایی کف برای تحمل وزن آکواریوم کاملاً بارگذاری شده را در نظر بگیرید. اطمینان حاصل کنید که حمایت ساختاری کافی در زیر کف وجود دارد. در صورت لزوم نقشه های خانه خود را بیابید و به دنبال تیرهای متقاطع باشید.
مکانی را در نزدیکی یک پریز انتخاب کنید و به خاطر داشته باشید که برای تعمیر هفتگی مخزن چقدر باید آب را حمل کنید! برای رسیدن به پریز نیز هیچ سیمی نباید کشیده شود. در واقع، ایده خوبی است که در همه جا یک تسمه برق محافظ برق تهیه کنید (که وقتی برق بعد از قطع برق دوباره وصل می‌شود از آن لذت خواهید برد) و از آنجا بروید.
پایه مخزن خود را به طور ایده آل روی یک کف چوبی نصب کنید، نه فرش یا فرش.

نصب فیلتر و اضافه کردن سنگریزه

آموزش راه اندازی آکواریوم آب شیرین-3
آموزش راه اندازی آکواریوم آب شیرین
تصمیم بگیرید که از کدام سیستم فیلتراسیون می خواهید استفاده کنید.
رایج‌ترین و ساده‌ترین آنها فیلترهای زیر شن یا فیلترهای قدرت هستند (برای کسانی که برای اولین بار دارند نسبت به فیلترهای زیر شنی توصیه می‌شود) که در پشت مخزن آویزان می‌شوند. درگیر تکنولوژی نشوید.
فیلترهای قدرت پنگوئن و Whisper هم فیلتراسیون مکانیکی و هم بیولوژیکی را فراهم می کنند و به راحتی تمیز می شوند و استفاده می شوند.
اگر فیلتر زیر شنی را انتخاب می‌کنید، مطمئن شوید که پمپ هوا یا هد برقی که با آن می‌خرید به اندازه کافی قوی باشد. در این صورت بزرگتر بهتر است.
توجه داشته باشید که اگر به طور منظم شن را سیفون نکشید، در نهایت فیلتر زیر شن را مسدود می کند و آن را به منطقه کشتار تبدیل می کند. به خاطر داشته باشید که اگر قصد دارید ماسه یا سایر لایه های ریز داشته باشید، نمی توانید از فیلتر زیر شن استفاده کنید.
اگر تصمیم دارید از یک فیلتر برق استفاده کنید، فیلتری را انتخاب کنید که آب کافی به اندازه مخزن شما گردش کند. (در حالت ایده آل، بسته به ظرفیت مخزن شما باید 5 بار یا بیشتر در ساعت [gph] آب شما را فیلتر کند. به عنوان مثال، یک مخزن 10 گالنی به فیلتری نیاز دارد که حداقل 50 gph در ساعت گردش کند.)

فیلتر را نصب کنید

روش های نصب بسته به فیلتر متفاوت است. مشخص کنید که کدام یک با تجهیزاتی که دارید کار می کند:
برای فیلترهای زیر شن، صفحه فیلتر را داخل آن قرار دهید و از نصب لوله های بالابر مطمئن شوید. (اگر یک سر برقی زیردریایی دارید، فقط به یک عدد نیاز دارید؛ با یک پمپ هوای سنتی، دو عدد برای بیشتر مخازن زیر 40 گال بهترین گزینه هستند، یکی در هر انتها). اگر فیلتر زیر شنی دارید، خطوط هوایی پمپ یا سر برق خود را اکنون به لوله(های) بالابر مناسب وصل کنید. روشنش نکن
اگر یک فیلتر برق خارجی انتخاب کرده اید، آن را در پشت مخزن در موقعیتی قرار دهید که جریان خروجی به طور مساوی آب را توزیع کند. برخی از هودهای مخزن دارای برش های از پیش سوراخ شده هستند که قرار دادن تجهیزات شما را آسان تر می کند. تا زمانی که مخزن کاملاً از آب پر نشده است آن را روشن نکنید.

کف آن را با شن پر کنید

وجود حدود 2 تا 3 اینچ (5.1 تا 7.6 سانتی متر) شن در کف برای یک آکواریوم سالم ضروری است و به ماهی ها کمک می کند جهت خود را در آب حفظ کنند.
شن و ماسه برای ماهی ها و بی مهرگانی که دوست دارند نقب بزنند بسیار مناسب است، اما برای جلوگیری از لکه های مرده ای که می توانند مخزن شما را خراب کنند یا فیلتر را خراب کنند، باید به طور منظم هم زده شود. مبتدیان بهتر است از شن استفاده کنند.
اگر به یک مخزن کاشته شده علاقه دارید، حتماً یک بستر مناسب تهیه کنید.
بستر را قبل از افزودن به آکواریوم در آب تمیز بشویید. هرچه گرد و غبار در آب کمتر باشد، با راه اندازی فیلتر سریعتر پاک می شود. اگر از ماسه به جای شن استفاده می کنید، این مرحله بسیار مهم است، اما برای همه تنظیمات مهم است.
شن را بشویید. مطمئن شوید که از صابون استفاده نکنید – برای ماهی بسیار مضر است و آنها را می کشد.
زیرلایه را کمی به سمت بالا به سمت پشت آکواریوم شیب دهید.
اگر فیلتر زیر شنی دارید، شن های شسته شده را به صورت یک لایه در سطح صافی پخش کنید. (هر بار در آن بریزید – تا اجازه دهید همانطور که می خواهید ته نشین شود، همچنین به این دلیل که اگر آن را خیلی سریع داخل مخزن بریزید، دیواره های مخزن را خراش می دهد).
یک بشقاب در بالای بستر قرار دهید تا هنگام اضافه کردن آب متفرق نشود.

گیاهان و تزئینات انتخابی را تنظیم کنید

مطمئن شوید که در این مرحله آنها را به گونه ای که دوست دارید مرتب کنید زیرا هنگامی که آب و ماهی در مخزن قرار می گیرند، می خواهید تا حد ممکن استرس کمتری داشته باشید و این به این معنی است که دست در مخزن ندارید.
گیاهان تزئینات کاربردی هستند؛ ساختن فیلتر مکانیکی برای کنترل شکوفه پلانکتون دشوار است، اما گیاهان زنده این کار را آسان می کنند. برای برخی از ماهی ها، گیاهان در واقع به آنها کمک می کنند تا سالم بمانند. با این حال، گیاهان زنده به سرعت توسط برخی از انواع ماهی های سرگرمی مانند ماهی قرمز بلعیده می شوند. به غیر از گیاهان، می‌توانید چوب‌های خشک شده یا تزئینات دیگری را که مخصوص آکواریوم‌های آب شیرین طراحی شده‌اند، اضافه کنید. اشیاء تصادفی را در مخزن قرار ندهید.
اگر از گیاهان زنده استفاده می کنید، باید سطح CO2 را در مخزن کنترل کنید. سعی کنید سطح CO2 را در حدود 20-25 میلی گرم در لیتر نگه دارید تا گیاهان زنده شما رشد کنند.
با توجه به نوع ماهی که می گیرید، گیاهان مورد نیاز خود را انتخاب کنید. ریشه ها را در شن فرو کنید، اما نه ساقه ها یا برگ ها.
برخی از گیاهان باید به چیزی بسته شوند، بنابراین یک نخ ماهیگیری تهیه کنید (به گیاه یا ماهی آسیب نمی رساند) و گیاه را به یک تزئین یا یک تکه چوب یا سنگ تمیز شده مناسب ببندید.

مشاهده گیاهان طبیعی آکواریومی

اضافه کردن آب و بخاری

آموزش راه اندازی آکواریوم آب شیرین
آموزش راه اندازی آکواریوم آب شیرین

به دنبال نشتی باشید

مخزن را با حدود دو اینچ آب پر کنید، سپس نیم ساعت صبر کنید. اگر نشتی وجود دارد، بهتر است که اکنون نشان داده شود، نه زمانی که شما کل آکواریوم را پر کرده اید. اگر نشتی نمی بینید، مخزن را حدود 1/3 پر کنید.
این کار را در جایی انجام دهید که اگر آب نشتی داشته باشد برایتان مهم نیست. درزگیر در دسترس داشته باشید تا بتوانید مخزن را خشک کنید و شروع به تعمیر آن کنید.

تا پایان مسیر مخزن را پر کنید

هنگامی که مطمئن شدید که تمام تزئینات مطابق میل شما هستند، مخزن را تا زیر لبه مخزن پر کنید و یک شکاف 1 اینچی (2.5 سانتی متری) باقی بگذارید.

فیلتر را راه اندازی کنید

مخزن فیلتر را با آب پر کنید و آن را به برق بزنید! آب باید پس از چند دقیقه به آرامی (و بی سر و صدا) در گردش باشد. اگر فیلتر زیر شنی دارید، پاورهد/پمپ را به برق وصل کنید. آب باید به صورت عمودی در لوله(های) بالابر حرکت کند.
یک یا دو ساعت صبر کنید و بررسی کنید که دما هنوز در محدوده مطمئن باشد، نشتی نداشته باشد و آب به درستی در گردش باشد.

بخاری خود را در قسمت داخلی مخزن نصب کنید

با مکنده ها متصل می شود. سعی کنید آن را نزدیک یا در دهانه فیلتر خروج آب قرار دهید. به این ترتیب آب به طور یکنواخت گرم می شود. اکثر ترموستات های بخاری های جدید اکنون در محدوده دمایی قابل قبول 70-77 درجه فارنهایت (21-25 درجه سانتیگراد) از پیش تنظیم شده اند. بخاری را به برق وصل کنید و دماسنج خود را نصب کنید. تا زمانی که مخزن کاملاً از آب پر نشود آن را روشن نکنید.
استفاده از بخاری های کاملاً شناور ساده ترین است. به دنبال یکی با ترموستات قابل تنظیم باشید، زیرا ماهی های مختلف دماهای متفاوتی را ترجیح می دهند. یک قانون خوب این است که 3-5 وات گرما در هر گالن آب باشد. بیشتر ماهی ها آن را بین 70 تا 80 درجه فارنهایت دوست دارند. اساساً، آن را بین 78-82 درجه فارنهایت یا 28-32 درجه سانتیگراد در یک مخزن اجتماعی نگه دارید.
برخی از چراغ‌ها (گاهی اوقات در کیت‌های استارتر گنجانده می‌شوند) آنقدر گرما منتشر می‌کنند که دمای آب به شدت تغییر می‌کند. وقتی خاموش است، دما به شدت سقوط می کند. برای ماهی خوب نیست اگر این اتفاق افتاد، به سادگی به فروشگاه سخت افزار بروید و نوعی از آن را تهیه کنید که چنین گرمای شدیدی ایجاد نمی کند.
به یاد داشته باشید که بخاری را فقط پس از اضافه شدن آب به مخزن روشن کنید.
قبل از چرخش مخزن به بخاری زمان دهید تا دما را تنظیم کند.

دکلره آب را اضافه کنید

آب لوله کشی حاوی کلر و سایر مواد شیمیایی است که ماهی را می کشد، بنابراین لازم است یک خنثی کننده اضافه کنید مگر اینکه از آب مقطر برای خفاش استفاده کنید. دکلره را طبق دستور روی بطری اضافه کنید. همچنین این زمان برای افزودن دوز اولیه SafeStart یا کاتالیزور باکتری دیگری است که رشد باکتری‌های خوب را تسریع می‌کند.
حتماً دستورالعمل های روی بطری را به دقت دنبال کنید. ممکن است لازم باشد کربن فعال فیلتر شما در حین گردش مواد شیمیایی حذف شود، در غیر این صورت ممکن است فیلتر قبل از اینکه فرصتی برای سم زدایی آب داشته باشد، آن را حذف کند.

تانک خود را ترجیحاً حداقل برای چند هفته در گردش بزارید.

برای دستورالعمل‌های مربوط به چرخه بدون ماهی (انسانی‌ترین راه برای رشد باکتری‌های مفیدی که همه مخازن به آن نیاز دارند) به چرخه بدون ماهی مراجعه کنید.
این چرخه باید قبل از اضافه کردن ماهی به مخزن کامل شود، در غیر این صورت آنها خواهند مرد. در طول چرخه، شما باید پارامترهای آب (pH، pH بالا، آمونیاک، نیتریت و نیترات) را کنترل کنید. هنگامی که اعداد Am.، Nitrite و سپس Nitrate به صفر رسید، چرخه نیتروژن اولیه خود را کامل کرده اید و برای اضافه کردن ماهی آماده هستید. (برای کمک به جابجایی آمونیاک و نیتریت‌ها، ممکن است مجبور شوید از Ammonia Remover استفاده کنید.
تنها راه کاهش نیترات، تغییر آب و حذف فیزیکی مواد شیمیایی بد است).
به یاد داشته باشید که به انجام آزمایشات آب، به خصوص با یک مخزن جدید ادامه دهید. بسته به میزان نیترات، ممکن است نیاز به تغییر روزانه 15 درصد آب برای تمیز نگه داشتن مخزن ماهی خود داشته باشید. افزودن گیاهان زنده باعث کاهش تعداد نیترات ها نیز می شود.

معرفی ماهی

آموزش راه اندازی آکواریوم آب شیرین-5
آموزش راه اندازی آکواریوم آب شیرین

ماهی را انتخاب کنید

در مورد نوع ماهی های آب شیرین و استوایی که می خواهید داشته باشید با فروشنده صحبت کنید. آنها باید نکاتی را در مورد اینکه کدام نوع ماهی می توانند و کدام ماهی نمی توانند با هم کنار بیایند و غیره به شما بدهند. به دنبال یک فروشگاه ماهی محلی در این منطقه باشید، زیرا آنها تمایل دارند دقیق ترین اطلاعات و ماهی با کیفیت بالا را ارائه دهند. فروشگاه های حیوانات خانگی با کیفیت معمولاً نمودارهای سازگاری برای ماهی های آب شیرین و آب شور دارند.
اگرچه ممکن است دو نوع ماهی را ببینید که واقعاً دوست دارید، اما ممکن است با هم سازگار نباشند. نتیجه آوردن هر دوی آنها به خانه، ماهی های بی رنگ مورد آزار و اذیت خواهد بود (در صورت استرس رنگ خود را از دست می دهند)، و در نهایت ماهی که قلدر آلفا نیست به سادگی خواهد مرد. چرا پول خرج می کنید، درست است؟
اغلب، فروشگاه‌های ماهی دارای برچسب‌هایی هستند که نشان می‌دهد ماهی‌ها ماهی «اجتماعی» هستند (به‌شدت توصیه می‌شود چون با سایر ماهی‌های جامعه کنار می‌آیند)، «نیمه تهاجمی» یا «تهاجمی». شما ممکن است ماهی های جامعه را با هم مخلوط کنید، اما نه یک جامعه با نیمه تهاجمی.
اگر این اولین تانک شماست، ماهی هایی را که فقط به آکواریوم داران متوسط ​​یا با تجربه توصیه می شود، تهیه نکنید. مانند داشتن سگ، دلیلی وجود دارد که آنها برای مبتدیان نیستند.
از اندازه ماهی بالغ (نه بچه ای که به دنیا می آورید) آگاه باشید و ماهی ای نگیرید که نتوانید از عهده آن برآیید. همین امر در مورد کوسه های آب شیرین، خرچنگ ها (که اتفاقاً همیشه سعی در فرار دارند)، سیچلایدها و حیواناتی که خود را دفن می کنند نیز صدق می کند. برای ماهی عادلانه نیست
گوپی، پلاتی، دم شمشیری یا مولی ماهی های شروع کننده خوبی هستند. اما همه چیز به اندازه مخزن شما بستگی دارد. اگر اندازه مخزن شما 5 تا 10 گالن (18.9 تا 37.9 لیتر) است، ممکن است 3 تا 4 قورباغه کوتوله آفریقایی، یا یک بتا، یا احتمالاً یک بتا و مقداری میگو تهیه کنید. قبل از اضافه کردن ماهی به مخزن خود، تحقیقات زیادی انجام دهید. فقط از قانون 1 اینچ (2.5 سانتی متری) ماهی در هر گالن استفاده نکنید.

مشاهده تمامی ماهیان آکواریومی

همه ماهی های خود را یکجا نخرید

همه ماهی هایی را که امیدوارید در نهایت در مخزن ماهی خود داشته باشید را بشناسید و دو تا از کوچکترین آن ها را بخرید (این برای همه نوع ها صدق می کند به جز ماهی های مدرسه که باید در گروه های 4 تایی (در حالت ایده آل 6+) خریداری شوند. می توانید یک گروه جدید معرفی کنید. هر 2 هفته یکبار، بزرگترین ماهی را اضافه کنید.

ماهی را با خیال راحت به خانه منتقل کنید

فروشنده یک کیسه پلاستیکی شفاف را با آب پر می کند، سپس ماهی، سپس آن را با اکسیژن پر می کند. وقتی به ماشین رسیدید، کیف را در جایی قرار دهید که نچرخد یا چیزی روی آن نیفتد. مستقیم برو خونه ماهی ها فقط می توانند با آب و اکسیژنی که به آنها داده شده است برای 2 و نیم ساعت زنده بمانند. برای سفرهای طولانی تر از آن، روش های بسته بندی متفاوتی باید انجام شود.

بعد از اینکه کارگر فروشگاه حیوانات خانگی ماهی شما را گرفت، ماهی را به خانه بیاورید و کیسه را در تانک خود قرار دهید.

بگذارید حدود 20 یا 30 دقیقه در آنجا بماند. سپس کیسه را باز کنید و اجازه دهید مقداری از آب مخزن وارد شود. مطمئن شوید که آب از کیسه وارد مخزن نمی شود! بگذارید 20 یا 30 دقیقه دیگر بماند. ماهی را به آرامی توری کنید و تمام آب فروشگاه حیوانات خانگی را در سینک بریزید. یا ماهی را روی یک سطل داخل تور بریزید و سپس در تانک رها کنید. آب انبار را دور بریزید.
دلیل اینکه نمی خواهید آب فروشگاه حیوانات خانگی را به مخزن خود اضافه کنید این است که آب انبار ممکن است حاوی آلاینده های ناخواسته مانند انگل ها، قارچ ها یا حلزون های آب شیرین باشد. فروشگاه‌های حیوانات خانگی که ماهی‌های خود را به‌سرعت دوچرخه‌سواری می‌کنند، معمولاً آب آنها را برای بیماری‌ها درمان می‌کنند، اما در یک مخزن خانگی، ابزارهای مشابهی در دسترس نخواهید داشت و عفونت یا هجوم می‌تواند اکوسیستم تانک شما را ویران کند.

ماهی را به آکواریوم خود معرفی یا بیشتر کنید

ده روز اول را با دو یا سه ماهی شروع کنید، سپس دو یا سه ماهی دیگر بگیرید، ده روز دیگر صبر کنید، و غیره. اگر تعداد زیادی ماهی را به طور همزمان در یک مخزن جدید قرار دهید، آب نمی تواند به اندازه کافی چرخه کند و به سرعت تبدیل به سمی می شود صبر برای شش تا هشت هفته اول کلید است.
گفته می شود، اشتباه بزرگی که مردم مرتکب می شوند این است که ماهی مدرسه ای می خرند اما فقط 1 یا 2 عدد از آن ها را می گیرند.
این برای ماهی استرس زا و بی رحمانه است. مدرسه به این معنی است که یک گروه 5 نفره حداقل است.

 

نظرات (1)

سجاد فتاح

سلام
کاملا مشخصه که متن با گوگل ترنسلیت ترجمه شده
لطفا متن رو اصلاح کنید
خیلی سخت میشه منظورش رو‌متوجه شد.