ماهی گوپی

ماهی گوپی

ماهی گوپی

ماهی گوپی
توضیحات تکمیلی ماهی گوپی

اصول اولیه

گوپی یک ماهی استوایی کوچک است که منشا آن آمریکای جنوبی است و اکنون در سراسر جهان یافت می شود. همچنین یکی از محبوب ترین گونه هایی است که در آکواریوم های آب شیرین نگهداری می شود. نرها به‌خاطر باله‌های دمی و پشتی رنگارنگ و آراسته‌شان معروف هستند و این گونه معمولاً به‌عنوان گونه‌ای نمونه در زمینه‌های مختلف تحقیقاتی مانند بوم‌شناسی و تکامل استفاده می‌شود.

شرح

ماهی گوپی یک ماهی کوچک است. نرها به طور قابل توجهی کوچکتر از ماده ها هستند و اندازه آنها فقط 0.6-1.4 اینچ (1.5-3.5 سانتی متر) است. طول ماده ها در حدود 1.2-2.4 اینچ (3-6 سانتی متر) تقریباً دو برابر اندازه است. نرها نیز تمایل دارند رنگارنگ‌تر و زیاده‌رو باشند و باله‌های زینتی در ماده‌ها وجود ندارد.

ماهی گوپی نر و ماده

محبوبیت

ماهی گوپی به دلیل محبوبیت آنها به عنوان گونه های آکواریومی آب شیرین، گوپی های اسیر در معرض تعداد قابل توجهی از پرورش انتخابی قرار گرفته اند. این امر منجر به تولید گونه های مختلفی شده است که با رنگ، شکل، اندازه و الگوی آنها متمایز می شوند. گوپی‌های وحشی معمولاً به اندازه این گونه‌های خانگی رنگارنگ نیستند و کوچک‌تر هستند.

محدوده گوپی و زیستگاه

این گونه که در ابتدا در ونزوئلا و باربادوس در سال‌های 1859 و 1861 توصیف شد، بومی بسیاری از کشورهای دیگر کارائیب و کشورهای شمال آمریکای جنوبی است. آنها یک گونه گرمسیری هستند که در محیط های گرم نسبتا نزدیک به استوا محدود می شوند. از زمان کشف آنها، آنها به بسیاری از نقاط جهان معرفی شده اند و در حال حاضر در تمام قاره ها غیر از قطب جنوب رایج هستند.

ماهی گوپی فول رد
ماهی گوپی فول رد
ماهی گوپی گرین مسکو
ماهی گوپی گرین مسکو
ماهی گوپی بلو مسکو
ماهی گوپی بلو مسکو

گوپی ها تقریباً تمام زیستگاه های آب شیرین موجود در محدوده طبیعی خود را مستعمره کرده اند. به ویژه، آنها در نهرها در مناطق ساحلی فراوان هستند. آنها تمایل دارند در نهرها و حوضچه های کوچکتر در این محدوده بر روی توده های آبی بزرگتر ساکن شوند.

این حتی شامل آب‌های شور و بسیار شور می‌شود که معمولاً در آنها یافت نمی‌شوند، اما در واقع توانسته‌اند مستعمره و ساکن شوند. گوپی مانند مولی (Poecilia shphenops)، ماهی نزدیک به هم که زیستگاه های آب شور را ترجیح می دهد، می تواند در صورت لزوم به زیستگاه های آب شور عادت کند.

رژیم غذایی

در طبیعت، گوپی از اقلام مختلفی مانند جلبک ها و ریزه ها تغذیه می کند. آنها همچنین ذرات معدنی و بی مهرگان کوچک مانند حیوانات کوچک شبیه میگو را مصرف خواهند کرد. آنها همچنین از حشراتی مانند پشه ها تغذیه می کنند، به ویژه لاروهای آنها که اغلب در آب هایی که گوپی ها زندگی می کنند، قرار می گیرند. 

شکارچیان

گوپی ها اغلب به صورت گروهی به دنبال غذا می گردند و از یک سیستم جمعی استفاده می کنند تا یکدیگر را از هر گونه تهدید غارتگرانه هشدار دهند. این به هر فردی اجازه می دهد تا بتواند زمان بیشتری را برای تغذیه و زمان کمتری برای اسکن شکارچیان صرف کند.

گوپی ها به عنوان خود ماهی های کوچک در معرض شکار گونه های زیادی هستند. البته ماهی‌های بزرگ‌تر به راحتی گوپی‌ها را در هر اندازه می‌خورند. گونه رایجی که گوپی ها را در طبیعت شکار می کند، آکارا آبی (Aequidens pulcher) است. بسیاری از پرندگان نیز گوپی ها را شکار می کنند.

تولید مثل

ماهی گوپی در طبیعت،  بازده بالایی دارند و ماده‌ها هر سال 2 تا 3 نسل جوان به دنیا می‌آورند. برخلاف بسیاری از گونه‌های ماهی که تخم‌گذاری می‌کنند، گوپی‌ها زنده هستند و ماهی‌های جوانی را به دنیا می‌آورند که از همان لحظه تولد مستقل از مراقبت والدین هستند. گوپی های جوان مدارسی را برای فرار از شکارچیان تشکیل می دهند. با این حال، آنها بسیار کوچک هستند، البته بسیار آسیب پذیر هستند.

رابطه ماهی گوپی ماده با نر!!

ماهی گوپی ماده‌ در طول هر فصل تولید مثل با چندین نر جفت می‌گیرند، یک استراتژی جفت‌گیری به نام “polyandry”.

آنها حتی اگر جفت های بعدی جذاب تر از شریک اول او باشند، رشد نسل خود را به تاخیر می اندازند. ماده ها می توانند اسپرم مردان را تا 8 ماه در تخمدان ها و مجرای جنسی خود ذخیره کنند. به طور معمول، دوره بارداری برای هر نوزاد حدود 3-4 هفته است اما به طور قابل توجهی با عوامل محیطی مانند دما متفاوت است.در سن 10-20 هفتگی برای ماده ها و تنها 7 هفتگی برای پسران، این فرزندان از نظر جنسی به بلوغ می رسند. 

طول عمر گوپی به شدت به عوامل محیطی مانند میزان شکار آنها در زیستگاه خاص خود بستگی دارد، اما معمولاً تنها حدود 2 سال در طبیعت است.

حقایق جالب در مورد گوپی!

با توجه به حضور گوپی در تقریبا هر قاره و گونه ای بسیار محبوب برای مطالعات علمی و آکواریوم های خانگی، هیچ کمبودی در حقایق سرگرم کننده برای یادگیری در مورد این گونه وجود ندارد.

استعمارگر بزرگ پشه

ممکن است تعجب کنید که ماهی گوپی – یک ماهی نسبتا کوچک و نه چندان جذاب در نگاه اول – چگونه در سراسر جهان طبیعی و به آکواریوم های میلیون ها نفر راه یافت. در واقع، بسیاری از معرفی گونه ها به طور تصادفی رخ داده است، شاید از طریق آب بالاست کشتی با مدیریت ضعیف که می تواند گونه ها و لاروهای آنها را از طریق اقیانوس ها به زیستگاه های جدید منتقل کند. با این حال، در بسیاری از نقاط جهان، گوپی به عمد به عنوان وسیله ای برای کنترل آفات معرفی شد.

در واقع، گوپی ها توسط دولت ها در تلاش های خوش نیت اما معمولاً بیهوده و اغلب فاجعه آمیز برای کنترل جمعیت پشه های محلی و بیماری های مرتبط با آنها مانند مالاریا معرفی شدند. با این حال، همانطور که در بسیاری از موارد مشاهده شده است که گونه های غیر بومی به زیستگاه های جدید معرفی می شوند، پیامدهای اکولوژیکی ناخواسته ای برای این امر وجود دارد. گوپی تقریباً در تمام زیستگاه های آب شیرینی که در مناطقی که معرفی شده است در دسترس او قرار دارد زندگی می کند. این یک خبر عالی برای خود گونه گوپی است. با این حال، این سطح بالای سازگاری به این معنی است که گوپی ها در بسیاری از این زیستگاه هایی که به آنها معرفی شده اند، از ماهی های بومی پیشی گرفته اند.

دوشکلی جنسی در گوپی

دوشکلی جنسی در پرندگان کاملاً شناخته شده و شناخته شده است. ماهی گوپی نر اغلب بسیار رنگارنگ و ولخرج هستند و عادات و رفتارهایی مانند رقص های خواستگاری در خود ایجاد می کنند که این ویژگی ها را برجسته می کند. با این حال، این پدیده ظاهر فیزیکی متمایز بین گونه‌ها در سراسر قلمرو حیوانات رایج است و در ماهی‌ها – از جمله گوپی – رخ می‌دهد.

ماده ها نقش مهمی در حفظ باله ها و رنگ های عجیب و غریب نر دارند. آنها جذب نرهای با رنگ روشن تر می شوند – به ویژه آنهایی که لکه های نارنجی روی پهلوهایشان دارند. این فشار انتخابی بر جمعیت گوپی‌های نر وارد می‌کند و معمولاً به نفع افرادی است که دارای لکه‌های نارنجی هستند، زیرا ممکن است نشانه‌ای از توانایی جستجوی غذا و سلامت کلی آنها باشد. با این حال، در طبیعت، این رنگ روشن می‌تواند نرها را مستعد دیده شدن توسط شکارچیان و خورده شدن نیز کند، بنابراین از دیدگاه تکاملی یک معامله است. نرها همچنین نمایش های خواستگاری را انجام می دهند که یادآور بسیاری از پرندگان است، گاهی اوقات بدن خود را به شکل S خم می کنند و با باله های استادانه خود که در جریان جریان بال می زند، به سرعت می لرزند.

یک نمونه مدل

تا حد زیادی به دلیل نرخ مرگ و میر پایین ماهی گوپی در اسارت، گوپی به طور گسترده ای به عنوان یک گونه مدل برای مطالعات در اکولوژی، تکامل و موارد دیگر استفاده شده است. جالب اینجاست که گوپی ها دارای 23 جفت کروموزوم از جمله یک جفت کروموزوم جنسی هستند. این همان چیزی است که در انسان ها وجود دارد و آنها را به عنوان کاندیدای واضح برای مطالعات ژنتیکی با پیامدهایی برای سلامت انسان نیز تبدیل می کند.

تغییرات بین جمعیت‌های گوپی در مناطقی با تنش‌ها و فشارهای محیطی مختلف نشان داده است که تاریخچه زندگی آنها با شرایطی که در آن وجود دارند سازگار خواهد بود. به عنوان مثال، گوپی ها در مناطقی که تهدیدات بیشتری از سوی شکارچیان وجود دارد، زمان و انرژی بیشتری را صرف تولید مثل جوان می کنند. آنها سریعتر بالغ می شوند و زودتر از گوپی ها در مناطق بدون شکارچی شروع به تولید مثل می کنند. آنها همچنین نسبت به گوپی‌هایی که با استرس‌های محیطی کمتری مواجه هستند، بیشتر و با اندازه‌های بزرگ‌تر تولید مثل می‌کنند.

برای مشاهده دسته بندی ماهی گوپی و خرید روی دکمه مقابل کلیک کنید:

اشتراک گذاری ماهی گوپی:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

نظرات (1)

محمد

ماهی گوپی من بی حال شده و خم در پشتش ایجاد شد و بعد مرد بصورت قوز کمر بیماری خاصی دارد
چه دارویی برایش خوب است